O MORČATECH....

aneb základní péče o morčátko.....

---------------------------------------------

Strava: základem stravy je seno, to by mělo mít morče každý den. Dejte pozor, aby nebylo seno zatuchlé a nesmrdělo plísní. Naše morčata mají to nejlepší seno, co mohou mít - ručně sušené z našich zahrad, je to dřina, ale je nej :)

Od jara do podzimu tráva, ta předčí veškerou zeleninu. Jen pozor na jedovaté byliny (např. pryskryřník prudký). 

Zelenina a ovoce - u nás je v létě k trávě hlavně ta, co je doma na zahrádce. Z ovoce celoročně jablíčka, v létě, když je horko, je oblíbený meloun. Zelenina: mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, papriky, rajče, okurky, čínské zelí, zelí bílé, krmnou řepu, občas červenou řepu, brokolici, kedlubny, saláty dávám jen ty, které vypěstuji na zahrádce. Naše morčata jsou zvyklá na nadýmavé druhy zeleniny, nemají žádné zažívací problémy, v zimě krmím tak, že dávám většinou dva-tři druhy najednou každý den, z toho jen jeden nadýmavý druh zeleniny (tzn. jablíčko, mrkev a brokolici, nebo zelí, mrkev a celer).

Vodu mají v napaječkách - dostávají každý den čerstvou.

Při této stravě není rozhodně potřeba zdravým morčatům přidávat žádné vitamíny ani minerální látky uměle. Morčata si brousí zuby kvalitním senem, nejen ty přední, ale i zadní. Chlebem ani kameny si zuby neobrousí. Můžete jim také dát na ohlodávání větvičky z ovocných stromů, jen dejte pozor, aby nebyl strom ošetřen postřikem.

Podestýlka a bydlení: používáme hobliny, je možné používat i dřevěné pelety, které jsou ovšem tvrdé, takže doporučuji dát vrstvu pelet a na ni vrstvu hoblin, nebo používat pelety do rohů, kam morčata nejvíce čůrají, ale ne po celé ploše bydlení. Je jedno, zda zvolíte jako bydlení klec, nebo cokoliv jiného....je potřeba poskytnout morčeti dostatečný prostor, což rozhodně není malá klec, v které se sotva otočí. Takže pro dvě morčata doporučuji prostor nejlépe 100x50cm a pokud máte možnost většího, tak tím lépe. Případně můžete menší klec použít s možností vyběhnutím do ohrádky a tím prostor zvětšíte. A u domečku jsou výborné venkovní výběhy, kdy se morčata doslova pasou, jen dejte pozor na možné predátory a také na částečné zastínění, když je horko.

Pokud si chcete pořídit morčátko, doporučuji mít dvě. Morče je společenské zvíře, společnost jeho druhu mu nenahradíte. Pokud spolu vyrůstají od malička, jsou spolu celý život v pohodě, ať samičky, nebo samečci. Dospělý samec i naprosto v pohodě přijme mládě po odstavu. Samičky se snesou i dospělé, jen si hold musejí první den, dva vyříkat pozice a srovnat se....je jim tak opravdu lépe. U nás nikdo nebydlí sám. Samičky jsou po dvou a třech, sameček bud bydlí se samičkou, nebo má u sebe mladého samečka, běžně mají malé kluky po odstavu od mamin, než odjedou do nových domovů. Když si morčíka přivezete, je normální, že je první dny vyplašený, bojácný a plachý (většinou), doporučuji nedávat mu do bydlení žádný domeček, kde by byl pořád schovaný, aby si rychleji zvykl na běžný ruch domácnosti kolem sebe, brát ho z bydlení, aby si zvykal.