O MORČATECH....
aneb základní péče o morčátko.....
---------------------------------------------
Strava: základem stravy je seno, to by mělo mít morče k dispozici neustále. Dejte pozor, aby nebylo seno zatuchlé a nesmrdělo plísní. Naše morčata mají to nejlepší seno, co mohou mít - ručně sušené z našich zahrad, je to dřina, ale je nej :) k němu ještě musíme většinou koupit jeden velký balík.
Od jara do podzimu tráva, ta je nej. Jen pozor na jedovaté byliny (např. pryskryřník prudký).
Zelenina a ovoce - u nás je v létě k trávě hlavně ta, kterou vypěstujeme na zahrádce my, nebo sousedi:) Když není tráva - co nákup, košík zeleniny.
Zelí, mrkev, celer, jablko - zimní základ, pak pro zpestření, co se zrovna dá sehnat solidního za trochu solidní cenu - řapíkatý celer, petržel, papriky, rajčata, okurky, čínské zelí, brokolice, saláty, červená řepa atd...
S nadýmavými druhy opatrně - k zelí dostanou mrkev, nebo celer - rozhodně ne více druhů nadýmavého v jeden den. Z ovoce dávám kousek jablíčka v zimě, v létě kousek zelené slupky melounu s dužinou, ale s opatrností kvůli průjmu.
Vodu mají v napaječkách - dostávají každý den čerstvou. Granule dávám spíše mláďatům, dospělým s opatrností v malém množství.
Při této stravě není rozhodně potřeba zdravým morčatům přidávat žádné vitamíny ani minerální látky uměle. Morčata si brousí zuby kvalitním senem, nejen ty přední, ale i zadní. Chlebem ani kameny si zuby neobrousí. Takže žádné pečivo. Můžete jim také dát na ohlodávání větvičky z ovocných stromů, jen dejte pozor, aby nebyl strom ošetřen postřikem. Morčata jsou býložravci a jedí vše pouze čerstvé, nebo usušené. Rozhodně ne nic vařeného, mraženého, pečeného apod..
Podestýlka a bydlení: používáme bezprašné hobliny, je možné používat i dřevěné pelety, které jsou ovšem tvrdé, takže doporučuji dát vrstvu pelet a na ni vrstvu hoblin, nebo používat pelety do rohů, kam morčata nejvíce čůrají, ale ne po celé ploše bydlení. Je jedno, zda zvolíte jako bydlení klec, nebo cokoliv jiného....je potřeba poskytnout morčeti dostatečný prostor, což rozhodně není malá klec, v které se sotva otočí. Takže pro dvě morčata doporučuji prostor alespoň 100x50cm, čím větší, tím lépe. Případně můžete menší klec použít s možností vyběhnutím do ohrádky a tím prostor zvětšíte. A u domečku jsou výborné venkovní výběhy, kdy se morčata doslova pasou, jen dejte pozor na možné predátory a také na částečné zastínění, když je horko.
Nenabízíme žádné morčátko do samoty. Pokud uvažujete o pořízení, respektujte jejich potřeby a pořiďte dvě, nebo raději jiné zvíře....takové to, že se mu budete věnovat - je blbost, potřebuje společnost jeho druhu, tu mu nenahradíte. Pokud spolu vyrůstají od malička, jsou spolu celý život v pohodě, ať samičky, nebo samečci. Dospělý samec rád přijme mládě po odstavu. Vždy ale mějte samce jen dva, nedávejte k nim třetího, to nedělá dobrotu. Samičky spolu můžou být v libovolném počtu, naopak čím větší parta, tím jsou více v pohodě. Seznamování dospělých samic - chce to vydržet první den, dva, než si vyříkají pozice a srovnají se...pak už není problém. Když si morčíka přivezete, je normální, že je první dny vyplašený, bojácný a plachý (většinou), doporučuji nedávat mu do bydlení žádný domeček, kde by byl pořád schovaný, aby si rychleji zvykl na běžný ruch domácnosti kolem sebe, brát ho z bydlení, aby si zvykal.